Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie,

już po raz kolejny obchodzimy w naszej szkole Międzynarodowy Tydzień Tolerancji. I jak zawsze prosimy wszystkich o zaangażowanie się w realizowane przedsięwzięcia. W tym roku będzie barwnie i ciekawie.

Każdy dzień obchodzimy w innym kolorze i pod innym hasłem wiodącym:

-poniedziałek to OTWARTOŚĆ w kolorze różowo- fioletowym. Tego dnia klasy 4. w budynku B i część 5. (a,b,c,d) w budynku A niech przyniosą kartki w kolorze różowym czy fioletowym i przykleją taśmą w dowolnym miejscu szkoły. Na kartkach możecie umieszczać uśmiechnięte buźki, kwiatki, różne pozytywne symbole czy po prostu słowa otwartość czy tolerancja.

A skoro OTWARTOŚĆ, to poniedziałek ogłaszamy dniem bez telefonów komórkowych! Tego dnia jesteśmy otwarci na innych, rozmawiamy, bawimy się i spędzamy wspólnie czas.Ponadto każdy uczeń przychodzi do szkoły ubrany lub przystrojony w jakiś fioletowy element.

 

-wtorek to EMPATIA w kolorze żółtym. W tym dniu uczniowie klas 3. w budynku B i klasy 5. e,f,g w budynku A niech przystroją szkołę przyniesionymi przez siebie kartkami w kolorze żółtym, również z narysowanymi różnymi symbolami czy napisami. I oczywiście każdy uczeń przychodzi do szkoły ubrany w coś żółtego.

Ale to nie koniec! Bo jeśli empatia, to i zrozumienie drugiego człowieka, a już szczególnie tych najbardziej poszkodowanych przez los. Tego dnia koniecznie przynieście jak najwięcej zakrętek i zostawcie je w wyznaczonych miejscach przy wejściu do szkoły. Wspomogą one leczenie chorych dzieci. Ponadto w tym dniu przejdą po klasach wolontariusze z puszką Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Liczymy na Waszą empatię i wrażliwość- każda złotówka to cenny dar!

-środa to SZACUNEK w kolorze niebieskim. 20 listopada to wyjątkowy dzień dla dzieci na całym świecie- obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Aby uczcić to wyjątkowe święto, tego dnia nie pytamy, nie robimy kartkówek i nie stawiamy jedynek!

Natomiast uczniowie klas 2. w budynku B i klas 6. w budynku A obklejają szkołę na niebiesko i każdy przychodzi do szkoły z niebieskim akcentem w ubiorze.

- czwartek to ŻYCZLIWOŚĆ w kolorze czerwonym. W tym dniu jesteśmy dla siebie mili i grzeczni, uśmiechamy się i pomagamy sobie. Ale pomagamy też innym. Dla tych najuboższych, którym w życiu ułożyło się nieco gorzej, przynosimy tego dnia produkty spożywcze długoterminowe. W budynku B można je zanosić do swoich sal, a w budynku A do sal 23, 34 lub 37. W zamian zostaną Wam przypięte ŻYCZLIWUSIE- POMAGUSIE i prawdziwym zaszczytem będzie noszenie ich i prezentowanie. Ponadto w obu budynkach zostanie przygotowana „ściana dobrych myśli i pozdrowień”, na której każdy może powiesić karteczkę samoprzylepną z jakimiś miłymi słowami skierowanymi do drugiej osoby.

I oczywiście uczniowie klas 1. w budynku B i klasy 7. w budynku A ozdabiają szkoły kartkami w kolorze czerwonym i wszyscy przychodzą do szkoły ubrani w czerwień.

-piątek to AKCEPTACJA w kolorze zielonym. Tego dnia szkołę obklejają zielonymi kartkami uczniowie klasy 0 i świetlica w budynku B i klasy 8 w budynku A. Ponadto wszystkie klasy łączą swoje Łańcuchy Tolerancji przygotowane wcześniej na przykład na godzinach wychowawczych i obwieszają nimi szkołę. Każdy uczeń ( i wychowawca) dokleja do łańcucha pasek ze swoim imieniem, więc każde ogniwo to jeden mały fragment naszej szkolnej społeczności (najlepiej jeśli łańcuchy będą wielokolorowe).

Ale skoro akceptacja, to zaakceptujmy swoją różnorodność i odmienność. Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły ubrani najdziwniej, jak tylko się da- różnokolorowe skarpetki, kamizelka dziadka, spódnica babci, podomka mamy, kapelusz taty- wszystko dozwolone. Udowodnijcie, że macie fantazję i wyobraźnię J

Zatem Tydzień Tolerancji uznajemy za otwarty. Szykujcie kolorowe kartki!

Oczywiście prosimy Rodziców i Wychowawców o pomoc i zaangażowanie, bo bez Waszego wsparcia nie będzie tak wspaniale.

Nad przebiegiem wydarzeń będą też czuwać wolontariusze, którzy codziennie umieszczą hasło dnia na tablicach informacyjnych w obu budynkach, przejdą po salach w celu zebrania datków na hospicjum, pomogą rozwiesić Łańcuch Tolerancji, wygłoszą orędzie życzliwości, zbiorą produkty spożywcze oraz przygotują gazetkę informacyjną na temat Konwencji o prawach dziecka.

Organizatorzy,

Sylwia Mrowiec- Paśko, Teresa Wiśniewska, Dagmara Kubica, Urszula Dziedzicka.