Black Photo International Poverty Eradication Day Mobile Video

Dzień Walki z Ubóstwem

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 50 im. Ossolineum

we Wrocławiu chce zwrócić uwagę na problem biedy, bezdomności

i wykluczenia społecznego.

Pamiętajmy!

•  Ubóstwo to nie tylko brak pieniędzy ale także brak dostępu do edukacji, opieki nad dziećmi, czystej wody, pożywienia oraz innych potrzeb życiowych,
  •  Człowiek bez adresu nie przestaje być człowiekiem,
  •  Ubóstwo to problem globalny, który dotyczy nas wszystkich, zatem kiedy temperatura za oknem spada i zobaczysz człowieka w kryzysie na ulicy, nie bądź obojętny,
  •  Twoja reakcja może uratować komuś życie.

Z raportu UNCEF wynika, że w najbogatszych krajach świata ponad 30 milionów dzieci żyje w ubóstwie. W Polsce jest ich aż 1 milion czyli 14,5%. Ponad 13 milionów dzieci w Unii Europejskiej jest pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych dla ich prawidłowego rozwoju. W Polsce jest to ponad 1,3 miliona, co stanowi 21% populacji dzieci w naszym kraju.

Tegoroczna akcja

"Sprzątanie Świata – w SP 50 im. Ossolineum we Wrocławiu"

dobiegła końca!

Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski aktywnie włączyli się w działania na rzecz ochrony środowiska. Wspólnie sprzątaliśmy parki, skwery i ulice, ucząc się jednocześnie odpowiedzialności za naszą planetę.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci, nauczycieli i rodziców, udało się zebrać tysiące kilogramów odpadów, które trafiły do odpowiednich miejsc segregacji. Akcja nie tylko przyczyniła się do oczyszczenia wielu miejsc, ale także była doskonałą lekcją ekologii.

Akcja Clean Up The World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean Up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W następnym roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska łącznie wzięło udział ponad 20 milionów osób. Na świecie rokrocznie w Clean Up The World uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm oraz instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

MODA EKOLOGICZA 2024

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wkład w to ważne przedsięwzięcie!

Razem możemy zmieniać świat na lepsze – dbajmy o naszą planetę każdego dnia!

i Opiekunowie

SU SKŁAD 2024 2025