Ogólnopolska Kampania: MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
Nasza Szkoła już po raz piąty bierze udział w kampanii „MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”, która jest projektem ogólnopolskim realizowanym przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem kampanii jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, zwłaszcza tych, które rozpoczęły naukę w szkole i niezwykłą przygodę z czytaniem, zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i rówieśników.
W dniach 9 - 12 XII 2024 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach czytelniczych przeprowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy na temat znaczenia czytania. Podczas tych spotkań uczestnicy wspólnie dyskutowali na temat: Dlaczego warto czytać książki ? Dzieci poznały piosenkę w wykonaniu Mietka Szcześniaka pt. „Mała książka – wielki człowiek” i uczyły się śpiewać jej refren.
Każdy pierwszoklasista otrzymał na własność bezpłatną WYPRAWKĘ CZYTELNICZĄ, zawierającą dwie publikacje:
1. Książkę do wspólnego czytania pt. „WNUCZKA ANTYKWARIUSZA” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami artystki Emilii Dziubak;
2. Broszurę dla rodziców i opiekunów zatytułowaną: „KOCHASZ? CZYTAJ RAZEM Z DZIECKIEM!” zawierającą informacje o korzyściach wynikających ze wspólnej rodzinnej lektury, porady, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiór rekomendacji wartościowych książek dla pierwszoklasistów.
Wszystkie materiały zostały przez organizatora skonsultowane z ekspertami w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży.
Wierzymy, że pomogą one dzieciom rozbudzić wyobraźnię, kształtować wrażliwość i empatię, a także wzbudzić pasję czytania, zdobywania wiedzy oraz poszerzania horyzontów.
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: www.wielki-czlowiek.pl
oraz www.instytutksiazki.pl
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z publikacjami i wspólnego czytania ze swoimi dziećmi.
Nauczyciele bibliotekarze
Barbara Samol-Jakubaszek
Małgorzata Kiwior
KARTY ROZDANE – GRAMY W CZYTANE !
Z wielką radością informujemy, że nasza szkolna biblioteka w dniu 18 listopada 2024 roku oficjalnie zainaugurowała korzystanie z systemu komputerowego w wypożyczalni!
Pierwsze dwie czytelniczki, które skorzystały z karty czytelnika z kodem kreskowym, a więc Justyna Piotrowska i Joanna Trzepizur z klasy VIII B, uczestniczyły w sesji fotograficznej i otrzymały pamiątkowe książki.
Dzięki tej innowacji, wypożyczenia książek będą jeszcze łatwiejsze i szybsze. Wystarczy samemu zeskanować kod, a proces wypożyczenia stanie się prostszy niż kiedykolwiek. Wszystko za sprawą technologii, która umożliwia nam lepszą obsługę i sprawniejsze zarządzanie zasobami.
Dziękujemy naszym pierwszym "cyfrowym" czytelniczkom za otwarcie tej nowej ery i zapraszamy wszystkich do korzystania z nowych możliwości!
Zachęcamy wszystkich do przychodzenia ze swoją kartą i cieszenia się wygodą korzystania z zasobów biblioteki w nowoczesnym wydaniu.
Do zobaczenia w bibliotece!
Nauczyciele bibliotekarze
Barbara Samol-Jakubaszek
Małgorzata Kiwior
WRĘCZAMY KARTY CZYTELNIKA UCZNIOM Z KLAS IV – VIII
W związku z przygotowaniem biblioteki szkolnej do uruchomienia wypożyczalni z wykorzystaniem komputerowego programu bibliotecznego PROLIB w dniach 12 – 15 listopada 2024 r. nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili spotkania czytelnicze ze wszystkimi klasami IV – VIII (26 oddziałów).
Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się, jak będą przebiegały ich odwiedziny w bibliotece w związku z uruchomieniem nowego sposobu wypożyczania i jak należy posługiwać się kartą czytelnika z kodem kreskowym.
Poznali również prace, które wykonali nauczyciele bibliotekarze, aby móc uruchomić kolejną funkcję programu komputerowego PROLIB, a więc drogę od wprowadzenia znaczącej liczby spośród posiadanych ponad 15 tysięcy egzemplarzy książek do systemu (bieżących nabytków oraz pozyskiwanych przez 40 minionych lat, gdy system nie funkcjonował), przez oklejenie kodami kreskowymi książek, po wygenerowanie numerów i kodów kreskowych oraz przygotowanie karty dla każdego czytelnika.
Każde spotkanie zakończyło się wręczeniem kart bibliotecznych uczniom danej klasy.
Również rodzicom uczniów klas IV – VIII w wiadomości wysłanej przez Librus w dniu 15.11.2024 r. nauczyciele bibliotekarze przekazali informacje o uruchomieniu wypożyczalni w systemie PROLIB, o dodatkowych korzyściach wynikających z dysponowania numerem karty czytelnika i dodatkowym hasłem. Wysłali także linki do odpowiednich instrukcji dotyczących korzystania z e-czytelni LEGIMI oraz katalogu INTEGRO.
Nauczyciele bibliotekarze
Małgorzata Kiwior
Barbara Samol-Jakubaszek
BIBLIOTECZNA LOTERIA KSIĄŻKOWA DLA KLAS IV – VIII
W dniach 16 – 18 października 2024 r. w Szkole miała miejsce BIBLIOTECZNA LOTERIA KSIĄŻKOWA DLA KLAS IV – VIII z okazji ogłoszenia października Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
W promocję akcji włączyli się wolontariusze, którzy już kilka dni przed loterią spacerowali po korytarzach szkolnych z banerami.
W BIBLIOTECE SZKOLNEJ w budynku A podczas przerw międzylekcyjnych chętni uczniowie mogli wylosować książkę do przeczytania z wybranego przez siebie działu. Różne kolory losów wskazywały opowiadania i powieści: obyczajowe, historyczne, przygodowe, fantastyczne oraz opowiadania dla młodszych czytelników. Po wylosowaniu numeru, uczestnicy sami wyszukiwali w danym dziale książki, która była przypisana do tego numeru. Loteria odbyła się na zasadach bibliotecznych, czyli wylosowaną książkę uczniowie powinni zwrócić w ciągu jednego miesiąca.
Celem loterii było inspirowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej.
Loteria cieszyła się zainteresowaniem, a najliczniejszą grupę uczestników stanowili czwartoklasiści.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i czytelnikom, którzy włączyli się w organizację i udział w loterii.
Nauczyciele bibliotekarze
Zaangażowani wolontariusze:
Czwartoklasiści w bibliotece: