Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

 ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.

Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.

Kampania koncentruje się na:

  • uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,

  • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, 

  • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,

  • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. 

W świetlicy szkolnej odbywają się warsztaty o bezpieczeństwie w kontaktach interpersonalnych w Rodzinie i grupie rówieśniczej oraz bezpiecznym korzystaniu z mediów społecznościowych i Internetu.

 

przeMOC

dzieciństwo bez przeMOCY

wspieraj dzieciństwo bez przemocy

 

 

 

Szalony Pan Kleks zawitał w świetlicy!

 

Są książki i bajki, które mimo upływu lat scalają pokolenia, a ich postacie uczą i inspirują. Zgadnijcie o kogo chodzi! Znacie piegowatego, szalonego, niezwykłego czarodzieja i profesora?

Tak, to Ambroży Kleks!

Świetliczaki zdecydowały, że każdy chciałby przeżyć choć raz, niesamowitą przygodę, jak uczniowie Akademii. Wersję papierową i kultową ekranizację z lat 80. nasi uczniowie pamiętają jedynie z rodzinnych opowiadań.
Ich serca podbił film fantasy z 2023 roku w reżyserii Macieja Kawulskiego.

Dziś wszyscy byliśmy Adą Niezgódką i wyruszyliśmy w podróż świata bajek, wyobraźni i kreatywności.

Muzyka i magia zagościły w sali świetlicowej.
Jeśli czujecie lekki niedosyt, to zapraszamy do szkolnej biblioteki po książki autorstwa Jana Brzechwy, ponieważ „Jestem twoją bajką, jestem twoją bajką,
Jestem bajką twego snu” :)

kl

kl3

kl1kl2

kl4

18 października obchodzony był Dzień Poczty Polskiej oraz Dzień Listonosza.

Z tej okazji nasze świetliczaki zapoznały się ze specyfiką pracy tej grupy zawodowej. Przybliżone zostały im pojęcia takie jak list, pocztówka czy znaczek. Dowiedzieli się również, jak zaadresować list, tak aby dotarł on od nadawcy do adresata. Zwieńczeniem zajęć, było zaprojektowanie swoich własnych pocztówek, które po skończonych zajęciach zostały wywieszone w naszej galerii znajdującej się na korytarzu szkolnym.

p2

p

p1

Światowy Dzień Owoców i Warzyw 

to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej o zdrowym odżywianiu, bogactwie witamin i źródle minerałów w owocach oraz warzywach. Pierwsze obchody miały miejsce w Nowej Zelandii 18 października 2013 roku, gdzie stowarzyszenie „5+ A Day” zorganizowało liczne inicjatywy mające na celu zachęcenie ludności (dzieci w szkołach, młodzież w szkołach średnich i na uniwersytetach, dorośli w świecie pracy) do spożywania większej ilości świeżych owoców i warzyw.

 

W świetlicy szkolnej odbyliśmy podróż na ryneczek zdrowych owoców i warzyw. Gośćmi honorowymi były bardzo ciekawskie strachy polne – Pan i Pani Rolnik, które miały wiele pytań do uczniów. Trening zmysłu wzroku, węchu i dotyku sprawił świetliczakom wiele radości. Poznane kształty, kolory i zapachy z pewnością pozostaną z nami na długo. Na warsztatach prozdrowotnych o bogactwie witamin i źródle minerałów w ramach Projektu Edukacyjnego pt.: „Zdrowe życie i pierwsza pomoc”, we współpracy ze szkolną biblioteką, uczniowie obejrzeli ciekawe książki, encyklopedie oraz odpowiadali na zagadki z magazynu dla dzieci pt.: „Świerszczyk”. Kolorowe witraże i plakat o smacznym jedzeniu zostanie miłym wspomnieniem po piątkowym spotkaniu.

 

ar

ar1ar5

ar2

ar3ar4