ZASADY FUNKCJONOWANIA ŚWIETLICY

Świetlica szkolna jest czynna w godzinach od 7.00 – 17.00.

Świetlica szkolna mieści się w sali nr 2. W roku szkolnym 2014/2015 do świetlicy zapisanych jest ponad trzystu uczniów z klas I – III. Warunkiem przyjęcia dziecka do świetlicy jest złożenie wypełnionej  karty zapisu .Rodzice dokonują również dobrowolnej wpłaty w wysokości 70zł/rok na konto świetlicy. Opłata jest przeznaczona na zakup materiałów  niezbędnych do prowadzenia zajęć.

Świetlica składa się z trzech sal. W dużej sali prowadzone są zajęcia wynikające z planu pracy świetlicy, w małej sali uczniowie odrabiają zadania domowe. Sala jest wykorzystywana także do prowadzenia zajęć plastycznych, teatralnych, cichych zajęć w małych grupach. W tym roku szkolnym dzieci korzystają również z sali 08,która została przystosowana na potrzeby świetlicy.

Świetlica pracuje według rocznego planu pracy opracowanego w oparciu o aktualny plan pracy szkoły. Zajęcia dostosowane są do wieku i aktualnego stanu psychofizycznego dzieci. Prowadząc zajęcia wychowawcy kładą szczególny nacisk na kształtowanie prawidłowych relacji w grupie, czuwają nad przestrzeganiem zasad zawartych w kontrakcie współtworzonym przez dzieci, dbają o budowanie prawidłowej samooceny, pokazują konstruktywne metody radzenia sobie z emocjami.

W świetlicy prowadzone są zajęcia:

1. plastyczne
  2. ruchowe (zabawy, aerobik na wesoło)
  3. czytelnicze
  4. zabawy z chustą animacyjną
  5. zabawy integrujące grupę
  6. muzyczne (nauka gry na instrumentach)

Uczniowie korzystają z boiska i nowego placu zabaw. Jeżeli pogoda jest niesprzyjająca, wychowawcy organizują zajęcia ruchowo – rekreacyjne w atrium. Oprócz zajęć zaplanowanych dzieci mają możliwość uczestniczenia w dowolnych zabawach, korzystania z gier planszowych, materaca edukacyjnego i wielu innych gier i zabawek.

Dużym powodzeniem cieszą się zabawy konstrukcyjne – budowanie z klocków Lego i Lego Duplo.

Dzieci mają możliwość rozwijania swoich talentów plastycznych poprzez udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.

Świetlica organizuje szereg akcji, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem np. Akcja charytatywna – zbiórka karmy na rzecz schroniska dla zwierząt, Kiermasz Bożonarodzeniowy, Cała Polska Czyta Dzieciom.

Uczniowie uczęszczający do świetlicy korzystają z posiłków. Na obiad uczniowie wychodzą podzieleni na dwie tury:

1. I tura – godz. 12.00 ( dzieci z pierwszej zmiany)
  2. II tura – godz. 13.30 (dzieci z drugiej zmiany zabierane z lekcji).

Obiady wydawane są w Gimnazjum nr 27. Na posiłki uczniowie są zaprowadzani i przyprowadzani przez dwóch wychowawców świetlicy, którzy pełnią nad nimi opiekę.

W świetlicy opiekę sprawują nauczyciele świetlicy oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

Nauczyciele świetlicy:

Kierownikmgr Ewa Kogut