18.03.2024r.

loga wspolnie unicef wroclaw

Liveworksheets

Człowiek jest Wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest,
nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

To motto pragniemy realizować nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem. Podlegając Stowarzyszeniu: „Żyj kolorowo” realizujemy program: „ My dla świata” i Fundacji „Świat na Tak.”

Działamy w kilku sekcjach- bibliotecznej, opiekuńczej, czytelniczej, plastycznej, porządkowej i sportowej. W ten sposób uczymy się odpowiedzialności za siebie i swoje działania.

Sekcja iblioteczna to pomoc w porządkowaniu księgozbioru, doradztwo czytelnicze i opieka nad kącikiem boocrosingowym.

Opiekuńcza to gry i zabawy z dziećmi klas 0- III, zabawy z dziećmi w świetlicy, organizacja przerw międzylekcyjnych.

Porządkowa- stałe dyżury na korytarzach szkolnych i w szatniach.

Czytelnicza to przygotowanie scenariuszy zajęć połączonych z czytaniem
i propagowaniem literatury dziecięcej wśród uczniów we współpracy ze świetlicą szkolną, bibliotekami i nauczycielami języka polskiego.

Plastyczna to opieka nad gazetką wolontariatu, przygotowanie plakatów ogłaszających kolejne akcje, włączanie się do dekorowania holu szkoły, pomoc w prowadzeniu galerii plastycznej.

Sportowa to pomoc w prowadzeniu dodatkowych zajęć sportowych dla klas młodszych i włączanie się w przeprowadzane zawody sportowe w naszej szkole.

Oprócz działań stałych współpracujemy z wieloma instytucjami niosącymi pomoc potrzebującym poprzez organizację szeregu akcji takich jak: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”; „Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka”; „Na ratunek dzieciom
z Kongo”; „Pola nadziei”; „Torba Miłosierdzia”; „ Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”; „Studnia dla Południa”; „ Prezenty bez pudła”; „ Pełna miska dla schroniska”, „Światełko Zapomnianym”.

Organizujemy dyskoteki charytatywne, kiermasze świąteczne, warsztaty i kampanie.

W działania szkolnego wolontariatu wchodzi cała społeczność szkolna. Wszystkie nasze działania mają wspólny cel: kształtowanie postawy altruistycznej, pełnej zaangażowania i otwartości na potrzeby innych aby zmieniać świat na lepszy.

REGULAMIN SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA

SYSTEM REKRUTACJI

Informacja o możliwości uczestniczenia w działaniach SKW poprzez:

• Wywieszenie plakatów zachęcających uczniów do włączenia się w pracę SKW
  • Lekcje wychowawcze poświęcone idei wolontariatu
  • Lekcje religii i etyki
  • Wyznaczenie terminu spotkania organizacyjnego

Kwalifikowanie ucznia do SKW następuje po:

• Złożeniu przez kandydata pisemnej deklaracji oraz pisemnej zgody rodziców (prawnych opiekunów)
  • Przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej
  • Zasięgnięciu opinii wychowawcy
  • Miesięcznym okresie próbnym

PRAWA WOLONTARIUSZA

1. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nieutrudniającym nauki.
  2. Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony koordynatora i innych nauczycieli.
  3. Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach związanych
    z wykonywaną pracą.
  4. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
  5. Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia
    o wykonywanej pracy.
  6. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy wolontarystycznej
    po wcześniejszym uprzedzeniu koordynatora SKW.

OBOWIĄZKI WOLONTARIUSZA

1. Niepełnoletni członkowie Wolontariatu Szkolnego muszą przedstawić pisemną

zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.

1. Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach i szkoleniach Wolontariatu.
  2. Wolontariusz ma obowiązek respektować Regulamin SKW.
  3. Wolontariusz ma obowiązek określonego- systematycznego działania na rzecz innych w ciągu całego roku szkolnego oraz wzięcia udziału w co najmniej trzech akcjach organizowanych przez SKW.
  4. Wolontariusz ma obowiązek przestrzegania terminu zapisu do Szkolnego Klubu Wolontariusza, tj. do końca września danego roku szkolnego.
  5. Wolontariusz w cyklu nauki ma obowiązek przepracować co najmniej 20 godzin w ramach działań SKW.
  6. Wolontariusz swoją pracę dokumentuje w prowadzonym systematycznie Dzienniczku Wolontariusza.

ZASADY POSTĘPOWANIA CZŁONKA SKW

1. Zasada osobistej pracy nad własnym   rozwojem.
  2.  Zasada bezinteresownego zaangażowanie na rzecz potrzebujących pomocy.
  3. Zasada troski o bezpieczeństwo i los słabszych.
  4. Zasada prawdomówności, przyjaźni i życzliwości.

CECHY DOBREGO WOLONTARIUSZA

1. Daje dobry przykład swoim zachowaniem.
  2. Jest odpowiedzialny, obowiązkowy i punktualny.
  3. Umie współdziałać w zespole.
  4. Umie dzielić się z innymi.
  5. Jest wrażliwy i tolerancyjny.
  6. Systematycznie pracuje nad własnym rozwojem.