szkola z misja duze

WROCŁAWSKI DZIEŃ CZYTANIA W SZKOŁACH

10 grudnia 2019 r. nasza szkoła włączyła się w uświetnienie wydarzenia, jakim było odebranie przez Olgę Tokarczuk przyznanej Literackiej Nagrody Nobla.

W tym dniu w czasie zajęć nauczyciele różnych przedmiotów na swoich lekcjach rozmawiali o wydarzeniu i literaturze. Według uznania, opowiadali uczniom o swoich ulubionych książkach, wskazywali, jakie lektury ich inspirują, na jakich się wychowali, a także czytali dzieciom wybrane przez siebie fragmenty. W niektórych klasach II i III odbyły się spotkania czytelnicze z bibliotekarzami poświęcone czytaniu.

Na osobnych arkuszach dzieci z klas I-III, uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele spisali tytuły ulubionych książek, które wyeksponowano na korytarzach i w bibliotece szkolnej.

Ponadto na korytarzach budynku A nauczyciele języka polskiego przygotowali wystawę: Olga Tokarczuk w cytatach, a nauczyciele bibliotekarze wystawę: Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla.

Cennym eksponatem drugiej wystawy była książka Noblistki – „Bieguni” z dedykacją i autografem autorki. Książka ta jest pamiątką ze spotkania autorskiego, które odbyło się 11 lat temu (6 XII 2008 r.) w Gimnazjum 27, którego księgozbiór przejęła nasza biblioteka szkolna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przebieg Wrocławskiego Dnia Czytania w naszej szkole. Z pewnością nasze działania wzmocniły w całej społeczności szkolnej poczucie rangi Wydarzenia oraz zachęciły wszystkich do sięgania po książki i czytania, czytania...

Nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele języka polskiego
Małgorzata Kiwior
Justyna Rytwińska

KONKURS FRAZEOLOGICZNY

We wtorek 21 maja 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała KONKURS FRAZEOLOGICZNY dla uczniów klas V.
Uczestnicy rozwiązując pisemny test wykazali się bardzo dobrą znajomością związków frazeologicznych, ich prawidłową budową i znaczeniem. Oto wyniki:
I miejsce: MARTA BARTCZAK z klasy VA
II miejsce: MARTA PIOTROWSKA z klasy VF
III miejsce – ex aequo: WIKTORIA RASZOWSKA z klasy VA i KATARZYNA SZMIDT z klasy VF

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nauczyciele bibliotekarze:
Anna Domagała-Palka

PoczytajMY  o rzekach

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym pod hasłem PoczytajMy organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Tym razem wolontariusze z Klubu Czytelniczego zaprezentowali w konwencji kamishibai* spektakl „Wisła”. Na przedstawienie przybyli uczniowie drugich klas. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odgadując zagadki, śpiewając piosenkę „Płynie Wisła”, poznając rzeki naszego kraju. Dzieci miały okazję zobaczyć  przedstawienie „Legenda o Wiśle” autorstwa jednej z wolontariuszek.

Anna Domagała-Palka
Edyta Patora

*Kamishibai to teatrzyk obrazkowy – opowiadanie do dużych ilustracji wsuwanych do małego drewnianego parawanu zwanego butai.  Ten „papierowy teatr” wywodzi się z Japonii, gdzie już w XII wieku był wykorzystywany do przedstawiania różnych historii. Współcześnie także tych z kart książek. Taki teatr to magia, a jego klimat udziela się widowni.

Konkurs: Pożeracze książek

Na początku maja podsumowano trwający od października 2018 r. do maja 2019 r. konkurs pod hasłem: „Pożeracze książek”, w którym co roku biorą udział uczniowie szkół województwa dolnośląskiego. Głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 107 we Wrocławiu. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i organizatorów akcji „Cały Wrocław czyta”. Uczestnicy konkursu musieli przeczytać dziesięć książek wskazanych przez organizatora oraz wykazać sie niebywałą znajomością ich treści.

W szkolnym etapie tego konkursu zwyciężczyniami zostały: Aleksandra Kamińska z klasy VIA oraz Natalia Wysoczańska z klasy VC.

Szkolnym „Pożeraczkom książek” serdecznie gratulujemy!