Księgozbiór biblioteki szkolnej bogaty jest w ciekawe opowiadania i powieści przygodowe, obyczajowe i fantastyczne.

ZACHĘCAMY  DO  ZAPOZNANIA  SIĘ  Z  RECENZJAMI  PRZYGOTOWANYMI  PRZEZ  ÓSMOKLASISTÓW  ORAZ  DO SAMODZIELNEGO  WYPOŻYCZENIA  I  PRZECZYTANIA  POLECANYCH  KSIĄŻEK:


„Złodziej pioruna”- Rick Riordan;
„Morze potworów" - Rick Riordan;
„Baśniobór”- Brandon Mull;
„Milioner z Gdańska” - Katarzyna Majgier;
„Duch z Niewiadomic” - Katarzyna Majgier;
„Wyspa Obłąkanych”- Martin Widmark;
„Komnata szeptów”- Agnieszka Stelmaszyk;
„Tajemnica gwiezdnego jeziora”- Agnieszka Stelmaszyk;
„I nie było już nikogo” - Agata Christie;
„Dziennik cwaniaczka” - Jeff Kinney;
„Tajne zapiski Wandy”- Dagmar Geisler;
„Nawiedzona łazienka”- Tom B. Stone;

Rick Riordan - „Złodziej pioruna”                                     R Riordan M

          Seria pt. „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” autorstwa Ricka Riordana opowiada historię nastoletniego półboga - Percyego.
          Akcja książek toczy się we współczesnym świecie. W pierwszej części pt. „Złodziej pioruna” Percy dowiaduje się, że jego ojcem jest grecki bóg i udaje się wraz z przyjacielem do Obozu Herosów. Tam poznaje treść przepowiedni, według której, gdy skończy szesnaście kat, Olimp zostanie przez niego albo ocalony albo zgładzony. Zwyczajne, codzienne życie Percyego zmienia się całkowicie, gdyż musi sprostać zadaniom takim jak: odzyskanie pioruna Zeusa, pokonanie cyklopa czy uratowanie Artemidy.
      W mojej opinii jest to wspaniale napisana seria dla młodzieży. W zabawny i niesamowicie przyjemny sposób przedstawia mitologię grecką. Jest ona naprawdę warta przeczytania. Czytając tworzące ją książki, nie czuje się nudy. ( autor recenzji - Natalia Wysoczańska )
                                                                                                                                                                                            

Rick Riordan - „Morze potworów"

          Książka pt. „Morze Potworów” to druga część serii „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”.

          Zwyczajny nastolatek, a jednocześnie grecki półbóg i syn Posejdona – Percy Jackson, kończy rok szkolny i oczekuje na wyjzd do Obozu Herosów.
Jednakże w szkole Meriwether, znajdującej się w centrum Manhattanu, do której uczęszcza bohater wybucha pożar. Jednocześnie pomieszczenia zostają zdewastowane na skutek meczu koszykówki, ponieważ drużyną gości były demony o nadludzkich cechach. Dewastacja pomieszczeń zostaje przypisana Percy'emu i jego koledze Tysonowi, który w dalszej części książki okazuje się być cyklopem.
Percy wraz z Tysonem i Annabeth zostają zawiezieni przez trzy wiedźmy: Sekutnicę Nawałnicę i Wścieklicę do Obozu Herosów.
Obóz okazuje się miejscem atakowanym przez potwory, na przykład byki z Kolchidy. Tajemnicze zatrucie sosny Thalii, osłabia jego magiczną granicę, dlatego Percy decyduję się na podjęcie próby ratowania go. Ta decyzja wciąga bohatera w naszpikowane różnymi pułapkami Morze Potworów.
           Opowieść bardzo dobrze odzwierciedla motywy mitologii Greckiej, a łącząc je z przygodami współczesnego bohatera, nadaje im nowe życie. Przygody trzymają czytelnika w ciągłym napięciu, a akcja książki jest bardzo dynamiczna. Uważam, że warto ją przeczytać, ponieważ wciąga i zachęca do poznania kolejnych części z tej serii.  ( autor recenzji - Szymon Jastrzębski )

                                                                                                                                                                                   

Brandon Mull - ,,Baśniobór”                           R Mull M

            Po ,,Baśniobór” sięgnęłam z ciekawości i sympatii do książek fantasy. Moją uwagę przyciągnęła też okładka pierwszego tomu, na której widnieje uśmiechająca się chytrze stara wiedźma, a  wokół niej latają piękne, kolorowe wróżki. Nigdy nie widziałam tego typu okładki, więc to jeszcze bardziej zachęciło mnie do przeczytania jej.
           Książka opowiada o rodzeństwie - starszej Kendrze i młodszym Sethcie. Przyjeżdżają oni na wakacje do dziadków, z którymi zbytnio nie utrzymywali kontaktów. Wkrótce okazuje się, że miejsce, w którym mieszkają to magiczny rezerwat skrywający niezwykłe tajemnice.
Pozycja opisuje świat magicznych istot, złych i dobrych oraz miejsce, w którym żyją. Jest w niej wiele stworzeń - wróżki, centaury, chochliki, skrzaty, golemy, olbrzymy i wiele, wiele więcej! Ich światu zagraża wielkie niebezpieczeństwo i to właśnie na Kendrze i Sethu spoczywa odpowiedzialność uratowania mistycznego rezerwatu i jego mieszkańcow.
          Można by pomyśleć, że ta książka to jedynie opisy mitologicznych postaci, jednak to na odczuciach, problemach i losach rodzeństwa skupia się autor
i czytelnik. Fabuła jest szybka i bardzo interesująca, dlatego czytając ją, po prostu nie da się nudzić!
            Pierwszy raz przeczytałam ,,Baśniobór” w wieku 11 lat. Teraz mam 15 i uwielbiam do niego wracać. Ta książka za każdym razem wzbudza we mnie skrajnie pozytywne uczucia, jest też pierwszą, która wciągnęła mnie w swój świat do takiego stopnia, że potrafiłam czytać całe dnie, a później siedzieć
do późnych godzin po nocach, by dowiedzieć się, jak dalej potoczyły się losy Setha i Kendry. Czytając tę kolejne części można poczuć się, jakby należało się
do tamtego świata.
            Serdecznie polecam każdemu, komu w prawdziwym życiu brakuje odrobiny magii i chciałby oderwać się od rzeczywistości.  ( autor recenzji - Hanna Śnieżko )

                                                                                                                                                                                                                                  Katarzyna Majgier - „Milioner z Gdańska”R Majgier M

             Każdy cieszyłby się z wygranej na loterii, prawda? Taką szczęśliwą rodziną jest właśnie rodzina Czereśniaków, którzy dzięki wygranej w Wielkim Farcie zamieszkali w pałacu o którym każdy z nas marzył.
          Książka pt. „Milioner z Gdańska” opowiada o kolejnych ciekawych przygodach Magdy i Wojtka, którzy właśnie wrócili ze swojej podróży w czasie.
Ta dwójka bohaterów nie spodziewała się, że będzie w posiadaniu tajemnicy, która interesuje naukowców, a nawet tajne służby. Niestety okazało się,
że posiadanie tak ważnych informacji nie jest łatwą sprawą. Utrzymanie sekretu pałacowej piwnicy było bardzo meczące i  wyczerpujące. Chętnych do jej odkrycia nie brakowało. Po zamieszczeniu ogłoszenia o chęci zatrudnienia pracowników w ogólnopolskiej gazecie było bardzo dużo zainteresowanych, miedzy innymi przybył Cezary Drewiński z Warszawy, przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków  Grzegorz Poniedziałek i wiele innych osób. Jedną z nich jest właśnie Magda,  która jest odpowiedzialna za teraźniejszość, wehikuł i przyszłość i musi dać sobie radę z pilnowaniem bazyliszka na kominku, którego jedno oko być może jest kluczem do ukrytego lochu.
           Czy intuicja Trzmiela faktycznie jest przydatna? Co ciekawego Wiktor odnajdzie na strasznym cmentarzu? Podczas czytania tej książki nasuwa się wiele pytań, na które na pewno znajdziemy odpowiedzi podczas trwania tej tajemniczej opowieści.
           W książce Katarzyny Majgier przygoda goni przygodę. Książka od razu przykuwa uwagę czytelnika. Prolog i epilog wprowadzają w stan wojenny.
Książka jest adresowana do młodzieży szkolnej. Sięgnijcie po nią! ( autor recenzji -Julia Hylińska  )

                                                                                                                                                                                      

Katarzyna Majgier - „Duch z Niewiadomic”

           „Duch z Niewiadomic” to kolejna trzymająca w napięciu powieść współczesnej autorki – Katarzyny Majgier.

           Wiktor mieszkał w leśniczówce położonej blisko pałacu w Niewiadomicach. Pałac od lat był opuszczony i wielokrotnie został okradziony przez złodziei oraz poszukiwaczy skarbów. Jednak od jakiegoś czasu zaczęły się w nim prace remontowe i już niedługo miał trafić w ręce nowych właścicieli. Byli oni rodzicami Magdy, przyjaciółki Wiktora.
          Zamek pomimo remontu dalej skrywał wiele tajemnic. Od lat opowiadano legendy o duchu hrabianki, który nawiedza  posiadłość w Niewiadomicach. Wielu twierdziło, że ją widzieli, a niektórzy, że nawet rozmawiali z bladą postacią z poprzedniej epoki. Babcia Zosia bardzo często wspominała o spotkaniu ze zjawą. Większość nie wierzyła w jej opowieść i uważała ją za wariatkę.
           Pewnego dnia wydarzyło się coś, co potwierdziło opowieści starszej kobiety. Czy to na pewno była zjawa? Kiedy Magda i Wiktor odnaleźli tajemniczy list, wszystko zaczęło się zmieniać. Co dzieci znajdą w pałacu w Niewiadomicach? Kim jest tajemnicza hrabianka, której duch widziany był w posiadłości?

           Polecam książkę czytelnikom od 9 roku życia. ( autor recenzji - Julia Hylińska )

                                                                                                                                                                                       

  Martin Widmark  - „Wyspa Obłąkanych”    R Widmark M


            Kto z nas nie czytał w młodszych klasach książek z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”?

            Ten sam szwedzki autor – Martin Widmark  pomyślał też o nieco starszych czytelnikach i napisał dla nich kilka książek, w których intryga nawiązuje do jakiejś dziedziny nauki, a towarzyszą temu: tajemnica, przygoda i uczucia.

            Główni bohaterowie książki pt. „Wyspa Obłąkanych” - Dawid i Larisa, często stają się uczestnikami interesujących i niezwykłych wydarzeń. Chłopiec jest  ze Szwecji, dziewczynka pochodzi z Sankt Petersburga i przyjechała do kraju Dawida. Mimo wielu różnic dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą i razem przeżywają ciekawe przygody.
           Larisa postanowiła kupić swojej mamie przepiękny, stary zegarek. Na zapleczu zakładu zegarmistrzowskiego ona i jej przyjaciel stają się świadkami niebywałego spektaklu. Właścicielka Anna Kropowska potrafi zainscenizować myśli przebywających koło niej ludzi za pomocą lalek. Nasi młodzi bohaterowie niedawno natknęli się na pomnik nieznanego mężczyzny na podejrzanym cmentarzu i ich myśli wirowały jedynie wokół niego. Larisa bardzo chciała rozwiązać tajemnice Wyspy Obłąkanych i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Dziewczynka stwierdziła, że chce napisać artykuł. Aby uzyskać rzetelne informacje musiała się wybrać do opisywanego miejsca. Kiedy dzieciaki dotarły do znajdującego się na wyspie budynku czekała ich przykra niespodzianka.
            Książka może bardzo zainspirować młodych czytelników. ( autor recenzji -Julia Hylińska )

                                                                                                                             

Agnieszka Stelmaszyk  - „Komnata szeptów”  R Stelmaszyk M

 

           Jakiś czas temu sięgnęłam po książkę pt. „ Komnata szeptów”, która jest IX tomem serii „Kroniki Archeo” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk.
           Najpierw mamy przyjemność poznać rodzeństwo: Anię i Bartka Ostrowskich, następnie kolejne rodzeństwo: starszą Mary Jane oraz Jima i Martina Gardenów. Jako ostatniego spotykamy Connora Robinsona.
           Historie głównych bohaterów są rozdzielone, mianowicie każdemu z nich autorka poświęciła odrębny rozdział. W mojej ocenie pomaga to czytelnikowi nie zgubić się, nie pomieszać wątków. Nastolatkowie próbują rozwiązać zagadki, które swoje korzenie mają aż w średniowieczu. W lekturze co jakiś czas przedstawione są wydarzenie z 1572 roku. Przywołuje się królewskie dzieje, gdzie występuje królowa Elżbieta I, królowa Barbara Radziwiłłówna, król Zygmunt II August i kilka innych, już mniej ważnych postaci historycznych. Można tu znaleźć informacje na temat władców, legend oraz budynków. Informacje te ułatwiają nam zrozumienie treści. Dzięki niej poznajemy  wiele geograficznych i historycznych ciekawostek.
          W książce urzekły mnie liczne, piękne ilustracje Pawła Zaręby. Według mnie są realistyczne, w ciekawy sposób łączą rysunek z fotografią.
          Moim zdaniem warto przeczytać tę książkę. Polecam rozpocząć czytanie serii od I tomu. Lektura jest długa, ale mimo to szybko się ją czyta. ( autor recenzji - Oliwia Czarniecka )

                                                                                                           

 

Agnieszka Stelmaszyk  - „Tajemnica gwiezdnego jeziora”  R Stelm 2 M

           Ostatnio przeczytałam książkę pt. „Tajemnica gwiezdnego jeziora” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Jest to pierwsza część trylogii pt. „Terra incognita”.
           Bohaterem książki jest rodzina Bartkowskich, czyli rodzeństwo: Zosia, Malinka, Michał, Alicja, ich tata – pan Tomasz, a także mama Ewa, która zaginęła w Afryce.Dzieci wraz z tatą ruszają do Afryki, aby odnaleźć mamę i żonę, która jest klimatologiem. Pani Ewa wyruszyła tam, żeby badać faunę i florę.
           Przed każdym rozdziałem możemy przeczytać stronę z pamiętnika Ewy, dzięki czemu dowiadujemy się, co przeżywała, będąc na pustyni wraz z ekipą badawczą.
          Rodzina Bratkowskich zatrzymuje się u swojej cioci Marzeny. W rezerwacie poznają Paula, który towarzyszy im przez całą wyprawę, jednak nie cały czas jest tak kolorowo. Na ich drodze stają terroryści, porywacze i rebelianci. Zostają porwani przez poszukiwaczy skarbów. Staczają walkę fizyczną, jak i psychiczną, z dzikimi zwierzętami i niebezpiecznymi kłusownikami. Mimo wszystko nie zniechęcają się i wytrwale próbują zrealizować swój cel. Rodzina Bratkowskich spędza nieprzespane noce pod gołym niebem, a za dnia przeszukuje pustynie w poszukiwaniu wskazówek, które ukryła pani Ewa. Między innymi to pamiętnik przybliża ich do sukcesu.
         Moim zdaniem jest to książka warta przeczytania. Jest to bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu powieść. Nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam ją w jeden dzień. Książka przedstawia bohaterów jako bardzo odważnych i rozważnych ludzi mimo swojego młodego wieku. Myślę, że młodszym czytelnikom przypadnie ona bardziej do gustu, jednak młodzież i dorośli na pewno będą się równie dobrze bawić czytając ją.
Super pomysłem były ciekawostki o Afryce na rogach książki, z których czytelnik naprawdę może się dużo dowiedzieć.
Sporo przyjemności dają też piękne obrazki i mapy w środku książki.
         Uważam, że książka jest bardzo intrygująca i mogę polecić ją każdemu. ( autor recenzji -Katarzyna Wilk )

                                                                                                                                                                                                                

Agata Christie  - „I nie było już nikogo”    R Christie M

             Ostatnio przeczytałam książkę pt.„ I nie było już nikogo” autorstwa Agaty Christie, która jest powieścią kryminalną.

             Książka opowiada o tym, jak grupka nieznających się ludzi zostaje zaproszona przez tajemniczego gospodarza do posiadłości na wyspie. Po krótkim czasie zaczynają umierać jeden po drugim, zgodnie z treścią dziecięcej rymowanki znajdującej się w pokojach sypialnych tego domu. Starają się odkryć, kto jest zabójcą, jednak okazuje się, że nikt nie ma alibi. Wyspa jest całkowicie odizolowana od ludzi, przez co nikt nie może jej opuścić.
             Co łączy osoby przebywające na wyspie? Kto okaże się być mordercą?
             Odpowiedzi na te pytania można uzyskać czytając tą książkę.

             Moim zdaniem powieść ta jest bardzo ciekawa, zarówno dla fanów kryminałów jak i dla osób, które po raz pierwszy sięgną po ten typ literatury. Książka trzyma w napięciu, posiada dużo zwrotów akcji i dlatego trudno oderwać się od czytania. Na podstawie tej powieści powstał nawet film.

           Podsumowując, książka ta bardzo mi się podobała i każdemu ją polecam. ( autor recenzji - Weronika Biernacka )

                                                                                                                                                                                                       

Jeff Kinney - ,,Dziennik Cwaniaczka”   R Kiney M

          ,,Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinneya to przezabawna seria książek, która przypadnie do gustu większości dzieciom, nastolatkom, jak i dorosłym. Opowiada o gimnazjaliście, Gregu Heffleyu i jego najbliższym otoczeniu - rodzinie, szkole, przyjaciołach. Niemal każde dziecko może utożsamiać się z Gregiem, dlatego lektura ta jest jeszcze ciekawsza dla czytelnika.
             Główny bohater ma intrygujące spojrzenie na świat:,, Najfajniejsza osoba, którą znam to ja” - czytamy w jednej z książek. Inni jednak widzą go jako szkolnego mięczaka, przez co Greg próbuje przypodobać się rówieśnikom. Przeżywa ciekawe przygody - w szkolnym przedstawieniu (w którym wcale nie chciał grać) dostaje rolę drzewa, a na tropikalnych wakacjach zastaje wielkiego pająka w łazience (Greg boi się pająków). Są to jedynie dwie zabawne sytuacje, a są dziesiątki.
            Pierwsza książka, jak i cała seria jest napisana prześmiewczo i zabawnie, tak, jakby faktycznie był to dziennik gimnazjalisty. Lekturę umilają obrazki, które można znaleźć praktycznie na każdej stronie.
            Osobiście bardzo przypadła mi do gustu, każdą pozycję z serii pochłaniam w 40 minut i od razu chciałabym sięgnąć po kolejną. Polecam! ( autor recenzji - Hanna Śnieżko )

                                                                                                                                                                                                   

  Dagmar Geisler - „Tajne zapiski Wandy”  R M

                                                                                                                                                                                                                                                           „Tajne zapiski Wandy” to bardzo ciekawa i zabawna książka dla starszych dzieci.
           Ma ona formę pamiętnika pisanego przez główną bohaterkę. Czytając go, dowiemy się o perypetiach, jakie przeżywa dziesięcioletnia Wanda i poznamy jej tajne zapiski. Tytułowa bohaterka miała niesamowite pomysły i robiła zabawne psikusy, które miały sprawić wyprowadzkę znienawidzonego przez nią sąsiada.
           Polecam każdemu przeczytanie tej książki. Oderwała mnie i zapewne oderwie również was od dnia codziennego, czasem smutnego i nudnego,
a pomysły bohaterki na pewno Was rozśmieszą.   
           Jest to krótka i przyjemna książka. ( autor recenzji - Patrycja Szołdra )                                                                                                                                              

 

Tom B. Stone  - „Nawiedzona łazienka”

             Książka pt.„Nawiedzona łazienka” to X tom cyklu Toma B. Stone. Opowiada o niezwykłej łazience w Szkole Podstawowej Grove Hill.

             Wszystko zaczęło się od tego, że główny bohater -  Alex Lee wyczuł był nieprzyjemny zapach w toalecie dla chłopców. Po zawiadomieniu jednego z nauczycieli, chłopak został poproszony o zaniesienie kartki, dotyczącej najprawdopodobniej rzekomej awarii w łazience, od nauczyciela do Piwnicznego Barta. Woźny po otrzymaniu informacji zaczął zachowywać się bardzo podejrzanie. Czyżby miał z tym coś wspólnego?  

           Sama szkolna łazienka okazuje się bardzo dziwnym miejscem. Działają tam siły nie z tej ziemi. Przyjaciele postanawiają więc rozwiązać tajemnicę. Jak później się okazuje łazienka została zbudowana w złym miejscu. Czy uda się pokonać ducha? Co spotka grupę uczniów ze szkoły przy cmentarzu? Odpowiedzi znajdziecie podczas czytania.
            Książka Toma B. Stone jest młodzieżowym horrorem. Trampek klapiący w szczelinie pod drzwiami toalety szkolnej, woźny Bart, dym, duch, tajemnicze dźwięk i smród, powódź w domu Alexa, cmentarz... wszystko to może w nie jednym czytelniku wzbudzić strach. Jednak każdy, kto zacznie czytać „Nawiedzoną łazienkę” będzie chciał jak najszybciej poznać tajemnicę i przeczyta ją w jeden wieczór, bo wieczór będzie najlepszy dla uzyskania atmosfery szkolnego horroru.
            Książka napisana jest z poczuciem humoru. Warto sięgnąć po tę i inne pozycje z tej serii. Polecam każdemu, kto chce doświadczyć dreszczyku emocji. ( autor recenzji - Szymon Tabaszewski )