Wczesna profilaktyka – Program "Cukierki".

Wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w zajęciach profilaktycznych pt."Cukierki”.

Program został przeprowadzony w oparciu o bajkę Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem. Potrzeba naśladowania innych ułatwia dzieciom nauczenie się adekwatnych do sytuacji form zachowań. Podobieństwo do bohaterów bajki, daje dziecku możliwość identyfikacji przy jednoczesnym zachowaniu dystansu, który polega na przekonaniu, że nie są to jego rzeczywiste przeżycia. Dzieci częściej naśladują zachowania, które innym przyniosły powodzenie.

Problem używania substancji psychoaktywnych nie jest przedstawiony wprost, lecz może zostać zidentyfikowany przez dzieci jeżeli miały już informacje lub obserwacje na ten temat.

Jeżeli temat jest im zupełnie obcy będą uczyły się prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia.

Uczniowie otrzymują informację gdzie szukać pomocy oraz jak ważne są więzi z bliskimi dorosłymi osobami i rówieśnikami.

Celem zajęć było:

• kształcenie samodzielności w dokonywaniu wyborów właściwych dla własnego zdrowia i zdrowia innych,
  • przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych,
  • kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi,
  • rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego i technicznego jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Dzieci tworzyły portrety głównych bohaterów, wymyślały rozwiązania trudnych sytuacji, wskazywały osoby, które mogłyby im pomóc w sytuacji zagrożenia. Przypominaliśmy numery alarmowe i przykłady  sytuacji, w których należy z nich korzystać.

W związku ze zbliżającym się letnim wypoczynkiem,

życzę wszystkim bezpiecznych i niezapomnianych wakacji!

Edyta Patora